Telemetria

SARNY NA FARMACH WIATROWYCH

SARNY NA FARMACH WIATROWYCH

Ocena sposobu wykorzystania terenu farmy wiatrowej w porównaniu do obszaru kontrolnego przez sarny jest dokonywana przy użyciu obroży telemetrycznych GPS-GSM.

Zakładanie obroży telemetrycznych zostało poprzedzone uzyskaniem odpowiednich zgód od Lokalnej Komisji Etycznej oraz Ministra Klimatu i Środowiska. Ponadto zakładanie obroży jest każdorazowo uzgadniane z kołem łowieckim dzierżawiącym obwód łowiecki na którym są wykonywane te czynności. W celu ograniczenia wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych u saren podpisano porozumienie z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie, co pozwoli na zapewnienie opieki weterynaryjnej w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych reakcji fizjologicznych u poszczególnych osobników sarny podczas procesu obrożowania.

obroza-sarna-tile

Docelowo planowane jest założenie 24 obroży na trzech obszarach farm wiatrowych oraz obszarach kontrolnych, przy czym, ze względu na przemieszczenia saren priorytetem jest zakładanie obroży na terenie farmy wiatrowej.

Obroże, które co godzinę rejestrują lokalizację zwierząt za pomocą umieszczonego odbiornika GPS są podstawą do ceny potencjalnego wpływu farm wiatrowych na wykorzystania siedlisk przez sarny. Ponadto pozwolą one na dostarczenie również podstawowych informacji przestrzennych o sarnach w centralnej Polsce.

Projekt naukowy pn. „Odpowiedź behawioralna i fizjologiczna sarny europejskiej (Capreolus capreolus) na farmy wiatrowe w krajobrazie rolniczym” (Behavioral and physiological response of roe deer (Capreolus capreolus) to wind farms in an agricultural landscape)

finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Opus 21 (2021/41/B/NZ9/04442)

Powrót na stronę główną projektu