Naloty dronem

SARNY NA FARMACH WIATROWYCH

SARNY NA FARMACH WIATROWYCH

Do zbierania zdjęć lotniczych wykorzystuje się bezzałogowy statek powietrzny marki DJI Matrice 300 RTK z kamerą Zenmouse H20T. Docelowo zdjęcia zostaną wykonane na terenie pięciu farmach wiatrowych i związanych z nimi pięciu obszarach kontrolnych. Naloty są prowadzone w kategorii szczególnej, poza zasięgiem wzroku (BVLOS) co pozwala na wykonanie transektów o długości sięgającej 2km. Zawsze przed nalotami na danym obszarze pozyskiwana jest zgoda na przeprowadzenie misji od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zgodnie z wymogami polskiego prawa. Ze względu na specyfikę obszaru farm wiatrowych, sytuowanie transektów jest dostosowane do przestrzennego rozmieszczenia turbin wiatrowych i podobny układ transektów jest wyznaczany na obszarach kontrolnych. Prowadzone są naloty w czasie dnia w godz: 10-13 oraz na przełomie dnia i nocy (zawsze rozpoczęcia nalotów zaczyna się godzinę przed zachodem słońca). Zawsze podczas nalotów wykonywane są zdjęcia RGB oraz w podczerwieni.

Fot2-jpg-tile

Zdjęciom ze zlokalizowanymi (wizualnie) rudlami saren nadawana jest georeferencja, co pozwala na nadanie współrzędnych geograficznych poszczególnym osobnikom. Oprócz informacji o wielkości rudla, pozyskuje się również inne informacje, w tym odległości osobników w rudlach, wzajemna odległość rudli a także ich odległość od turbin wiatrowych. Planowane jest również inne pozyskanie informacji z drona do oceny wpływu farm wiatrowych na sarny.

sarny w RGB

Projekt naukowy pn. „Odpowiedź behawioralna i fizjologiczna sarny europejskiej (Capreolus capreolus) na farmy wiatrowe w krajobrazie rolniczym” (Behavioral and physiological response of roe deer (Capreolus capreolus) to wind farms in an agricultural landscape)

finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Opus 21 (2021/41/B/NZ9/04442)

Powrót na stronę główną projektu